Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Josef Odložil - 23. výročí jeho úmrtí

14. 09. 2016 8:20:02
Před čtyřmi dny, dne 10. září 1993, uplynulo 23 let od smrti významného českého atleta - běžce, držitele stříbrné olympijské medaile z Letních olympijských her 1964 v Tokiu, českého vojáka, táty čtyř dětí.

Josef odložil byl desetinásobný československý rekordman na středních tratích, mnohonásobný atletický mistr republiky, držitel jednoho světového rekordu, reprezentant Československa v 26 mezistátních utkáních. Jeho kariéra vyvrcholila stříbrnou olympijskou medaili z Tokia v roce 1964. Protože armádu musel opustit, věnoval se trenérské dráze. Nejdříve v AC Sparta Praha, v období let 1979–1981 působil jako trenér u Institutio National Del Deporte v Mexiku. Po roce 1989 byl rehabilitován a mohl se do armády vrátit. V letech 1992–1993 byl velitelem československého kontingentu mezinárodní mise UNGCI v Iráku.

V roce 1987 se panu Odložilovi rozpadlo první manželství. Bohužel matka jejich dvou dětí, se zachovala tak, jak to často bývá, když se žena není schopna přenést přes rozpad vztahu, neumí oddělit problémy v partnerskému vztahu od rodičovství a svůj negativní vztah k bývalému partnerovi přenáší na děti a snaží se děti oddělit od jejich táty a programovat děti k nenávisti vůči otci. U děti z prvního manželství českého olympionika Josefa Odložila byl vybudován syndrom zavrženého rodiče.

Pan Odložil měl o výchovu svých dětí zájem a tak se přirozeně mnohokráte obrátil na české soudy. Přestože argumentačně u soudu dominoval, úspěšný u českých soudů nebyl. Obrátil se i na presidenta Havla, ale ten mu ani neodpověděl. Ačkoli odborníci v oboru psychologie vědí, že budování syndromu zavrženého rodiče je psychické poškozování dítěte, tak odpovědné orgány jako OSPOD a soudy tento nešvar nijak zpravidla neřeší.

Výchova dětí k nenávisti vůči otci vyvrcholila v den, kdy Josef Odložil chtěl se svým synem Martinem promluvit o dokončení jeho maturity. Večer ten den se s ním potkal na místní diskotéce, kam zašel na pivo a kde jeho syn trávil čas s kamarády. Když Martin zjistil otcovu přítomnost, nechal tátovi zahrát potupné písničky skinheadské skupiny Zelené mozky, které zesměšňují armádu. Posléze otci kolem dokola poškrábl auto a vykopl z něho okénko. Po té otce srazil k zemi razantním úderem. Rána měla obrovskou sílu a otec padl ihned toporně k zemi a již se nikdy neprobral. Po 35 dnech, dne 10. září 1993, na to Josef Odložil zemřel v nemocnici.

Liší se názory různých lidí na to, jestli Josef Odložil byl pod vlivem alkoholu nebo nebyl, nebo zda bylo vhodné syna kontaktovat zrovna na diskotéce. Jedno je však jisté: Martin by se takto k otci nikdy nezachoval, pokud by v něm nebyla matkou vypěstována k otci nenávist.

Po Josefu Odložilovi zůstala vdova a dvě malé děti. Sestra pana Odložila, paní Ševčíková, o těchto událostech napsala knihu, která se jmenuje „Prostě, zabil jsem svého otce“.

Po incidentu Martin odmítal přijmout vinu, dokonce prohlašoval, že by takto jednal znovu. Zřejmě po čase mu určité věci došly a začal přemýšlet jinak a změnil náhled na otce. V roce 2011 poskytl rozhovor, kde říká: "Dost dlouho mi trvalo, abych si vůbec připustil, že jsem zabil člověka." .... "Myslím, že musí být neuvěřitelně těžké vyrovnat se s tím, že člověk zabije někoho cizího, ale když to udělá člověku, jehož tvář a život jsou součástí jeho, ať jsou okolnosti jakékoli, vyrovnat se s tím nedá. Kdyby to jakkoli šlo, události bych vrátil." .... "Naučil mě (otec) jezdit na běžkách, na kole, hrát šachy, chytat ryby do ruky, ukázal mi Jeseníky. Nikdy si přede mnou nestěžoval a neřešil se mnou své osobní problémy. Kdybych řekl, že hodně ublížil mé mamince a sestře, musel bych se zabývat i tím, jestli třeba někdy neublížily také ony jemu. Ale došel jsem k závěru, že mi takové komentáře naprosto nepřísluší."

Martin také u hrobu svého otce postavil velký kámen z místa, o kterém si myslí, že by mohlo být otci drahé. Vyjádřil tak čest památce svého otce, který ho miloval a snažil se mu dát to nejlepší, co uměl.

Ačkoli Martin svého otce zabil, myslím si, že on sám je obětí. Obětí výchovy jeho matky k nenávisti vůči otci. Je lehké naprogramovat mozek dítěte tak, že nenávidí svého tátu. A pak to, co se stalo na diskotéce 7. srpna 1993 je jen logický důsledek poškození psychiky devatenáctiletého kluka dlouhodobě závadnou výchovou.

Nebyl to jediný případ, kdy se žena neumí přenést přes partnerský rozchod a přes to co se mezi nimi stalo před rozchodem, a tak zneužije vlivu, který má na děti a pěstuje v nich nenávist vůči jejich otci. Bohužel OSPOD a soudy s tímto zpravidla nic nedělají, nijak to neřeší ani v případě, že se na ně otec obrátí o pomoc. Důsledky neřešení mohou být někdy hodně tragické.

Dnes mi psal na FB jeden otec čtyřletého kluka, kterého si bere pravidelně ke kontaktu, věnuje se mu, hraje si s ním, jezdí na výlety, kupuje dárky. A najednou slyší, že mu syn říká "Nemám tě rád. Máma říkala, že jsi zlej" nebo jindy, když si hraje se synem mu najednou syn řekne "Jsi debil". Otec se obrátil na OSPOD a tam mu řekli, že to kluk asi slyšel ve školce. Hloupá výmluva, aby nemuseli řešit to, co řešit mají.

Škoda zbytečné smrti českého olympionika, representanta, vojáka a táty čtyř dětí Josefa Odložila a čest patce.

Autor: Tomáš Holek | středa 14.9.2016 8:20 | karma článku: 45.69 | přečteno: 27571x

Další články blogera

Tomáš Holek

Primární problém není neplacení výživného.

V poslední době jsem zaregistroval množství článků v médiích, pořadů v televizi, kde je veden mediální tlak, snažící se veřejnosti vsugerovat, že hlavní porozvodový problém, kterým trpí děti, je neplacení výživného na děti otcem.

20.12.2016 v 14:56 | Karma článku: 22.51 | Přečteno: 848 | Diskuse

Tomáš Holek

10.prosinec: Den lidských práv a porušování lidských práv otců v České republice

Den lidských práv se slaví každoročně na celém světě dne 10. prosince, na počest přijetí Všeobecné deklarace lidských práv Valným shromážděním OSN v roce 1948. V tento den se po celém světě konají akce na podporu lidských práv.

13.12.2016 v 17:30 | Karma článku: 24.87 | Přečteno: 551 | Diskuse

Tomáš Holek

O Festivalu rozvodových filmů '2016

Ve dnech 21.11.2016 - 22.11.2016 se v Praze v kině Mat konal Festival rozvodových filmů, filmů zabývajících se patologickými rozvodovými jevy. Nikdo, komu je tato problematika blízká, ať už profesně nebo osobně, by neměl chybět.

1.12.2016 v 17:30 | Karma článku: 13.97 | Přečteno: 270 | Diskuse

Tomáš Holek

Kdo je ten mravokárce, který píská a odchází z vyhlášení výsledků ankety ?

Ortel zpěvák a Ortel hudební skupina se umístili na druhém místě ankety popularity nazývané Český slavík. V programu slavnostního večera nebylo zařazeno vystoupení skupiny Ortel. Zato v médiích dostal velký prostor její odpůrce.

29.11.2016 v 19:45 | Karma článku: 43.26 | Přečteno: 3415 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Luděk Mazurek

Integrace po muslimsku!?

Tzv. „integrace“ muslimských imigrantů už v zemích EU spolkla miliardy a miliardy Euro. A výsledek? Jediné, co se spolehlivě podařilo do Evropy importovat a „integrovat“ je přetrvávající islámský vražedný terorismus a izolovanost.

18.8.2017 v 18:09 | Karma článku: 28.91 | Přečteno: 584 | Diskuse

Karel Trčálek

Islamistický teror je jen kouřová clona

Jestliže je islamistický teror zvěstováním soudného dne, pak nemůže nemít svoji cenu. Oddělila se od Homo sapiens sapinens evoluční vývojová větev, kterou jsou muslimové? Čtěte grafomanské bláboly, budete moudřejší!

18.8.2017 v 17:13 | Karma článku: 11.18 | Přečteno: 631 | Diskuse

Milan Hausner

Na pískovišti, v hospodě i v parlamentu

Kvalita školy se probírá od pískoviště, hospody až po parlament; nyní před volbami budou nepochybně takové diskuze pokračovat a nabývat na síle.

18.8.2017 v 15:50 | Karma článku: 6.78 | Přečteno: 170 | Diskuse

Lubomír Stejskal

I devadesátiletý politik může být modernista

Příkladem budiž současný tuniský prezident Beji Caid Essebsi (*1926). Usiluje o pokrok a rovnost mezi muži a ženami – a dostal se kvůli tomu do kontroverze s některými muslimskými učenci.

18.8.2017 v 15:05 | Karma článku: 10.11 | Přečteno: 148 | Diskuse

Pavel Kovařík

Strážníkem v osmnácti? Kde je problém?

Řady městské policie nově rozšíří mladí rekruti ve věku od osmnácti let. Kritici varují: "Jsou příliš mladí, nezkušení, podléhají emocím" Možná jo, možná ne. Problém vidím jinde. Problém je Škola.

18.8.2017 v 14:33 | Karma článku: 9.90 | Přečteno: 431 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1945

Jsem táta dvou nezletilých dcer, kterého trápí, že naše špatně fungující opatrovnická justice umožňuje zločinné chování žen po rozvodu a že nekontrolovatelnost tzv nezávislých soudů, nezávislých na platném právu, umožňuje zločinné chování soudkyň a soudců. Trápí mne, že náš tzv. ministr pro lidská práva se vůbec nezabývá porušováním práv otců v naší zemi. Nemám rád lež, faleš, podrazy, podvody. A co mám rád: Mám rád lidi, kteří se nebojí dělat a prosazovat správné věci. Mám rád lidi, kteří si stojí za svými názory. Mám rád lidi, kteří vyznávají svobodu názorů, svobodu slova, a kteří druhým lidem tuto svobodu neberou.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.