Pavel Tichý - 22. výročí úmrtí významného českého logika a filosofa

5. 10. 2016 17:55:30
26.10.1994 zemřel český filosofický logik Pavel Tichý, který posledních 25 let žil a tvořil na Novém Zélandu. V roce 1994 se měl vrátit na filosofickou fakultu Karlovy univerzity jako vedoucí katedry logiky, k čemuž již nedošlo.

Pavel Tichý se narodil roku 1936; vystudoval gymnázium ve Vsetíně a od roku 1954 studoval filozofii a matematiku na Karlově univerzitě v Praze. Roku 1959 promoval. Hodnost kandidáta věd získal roku 1964 na základě práce "Vyčíslitelnost ve vztahu k teoriím"; a roku 1969 se stal na Karlově univerzitě docentem . V letech 1961 až 1968 působil na katedře logiky filosofické fakulty jako odborný asistent, roku 1968 získal stáž na katedře filozofie University of Exeter; a z této stáže se už do "normalizujícího se" Československa nevrátil. Po 25 letech exilu na Novém Zélandu, v roce 1994 vyhrál Tichý konkurz na místo vedoucího katedry logiky na filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze; nového místa se ale už neujal z důvodu smrti.

I když se Pavel Tichý nedočkal takového ocenění, jaké si zasloužil, je prvním Čechem, který je ve světě známý a oceňovaný v oblasti nazývané "filosofická logika". Publikoval takřka ve všech předních logických a logicko-filosofických časopisech. Ve svých článcích často pouštěl do ostré, často až jízlivé kritiky obecně respektovaných názorů; Vytvořil svůj vlastní systém logiky, svou vlastní filosofii logiky a svou vlastní koncepci toho, jak funguje jazyk a jakým způsobem se dobrat jeho podstaty. Vytvořil systém analýzy významu a smyslu jazykových výrazů. Zjednodušeně řečeno, Tichý se zabýval tím o čem mluvíme. Domnívám se, že přínos toho, že víme, o čem mluvíme je i v tom, že díky tomu můžeme lépe vědět, jak myslíme. A pokud lépe víme, jak myslíme, můžeme lépe vytvářet systémy umělé inteligence.

Nejvýznamnější dvě ideje s kterými přišel Pavel Tichý jsou Transparentní intenzionální logika (TIL) a Konstrukce.

Již předchůdci Tichého je zabývali tím, že jazykový výraz je nositelem významu a smyslu. Můžeme říct, že výraz označuje význam a že výraz vyjadřuje smysl. Význam jazykového výrazu resp. význam pojmu to na co odkazuje - na určitý předmět nebo třídu předmětů, tj. význam = extenze pojmu (rozsah pojmu). Smyslem jazykového výrazu je jeho obsah, to co se pojmem míní, myšlenka, kterou vyjadřuje, tj. smysl pojmu = intenze pojmu. Důležitými pojmy jsou zde extenze a intenze pojmu. Extenze pojmu je jeho rozsah, a tedy určitý předmět nebo třída předmětů (příklad extenze: "Maxipes Fík", "všichni psi".) Intenze je obsah pojmu a tedy jeho smysl (příklad intenze: "domestikovaná šelma používaná k lovu nebo k hlídaní"). Tichého transparentní intenzionální logika (TIL) je z určitého hlediska radikální kritikou tohoto schématu. TIL považuje za významy všech výrazů a za všech okolností intenze; s výjimkou těch, které intenze nemají - např. matematické výrazy nebo vlastní jména (matematická logika se zabývá výhradně extenzemi). To činí jeho logiku mnohem jednodušší a transparentnější. Intenze je podle Tichého funkce, která každému možnému světu a každému časovému okamžiku přiřazuje pravdivostní hodnotu výroku. Tichého varianta intenzionální logiky tak byla geniální ve své jednoduchosti; a tím svou dobu skutečně předběhla.

Druhým konceptem Tichého je koncept Konstrukce. Hlavním důvodem pro zavedení tohoto pojmu to, že pojem intenze jakožto funkce je prosté přiřazení, ale u smyslu pojmu často nejde o,danost‘, ale jde o ,způsob danosti‘, tedy určitý postup, algoritmus, jak se dobrat významu (např. výrazem "Bod P je dán jako průsečík", je řečeno, jak se k tomuto bodu dostaneme). Druhým důvodem je, že matematické pravdy jsou takové, že platí ve všech možných světech, všude mají stejnou extenzi, takže pro ně pojetí intenzí jako funkcí selhává. ,2+3‘ označuje ,5‘, a to ve všech možných světech. ,7-2‘ označuje také ,8‘, ale jinou konstrukcí. A mluvíme-li o ,2+3‘, nemluvíme o 5, to by se pak nelišilo od mluvení o ,7-2‘. Jinými slovy, když říkáme,2+3‘ zajímá nás tento výraz jako určitá konstrukce a nikoli funkce, která dává ,5‘.

Transparentní intenzionální logice se bohužel nedostalo takové publicity, jakou si zaslouží. Jedním z důvodů nedostatečného ocenění Tichého práce může být určité nepochopení základních principů TIL; ty se totiž v jistých ohledech podstatně liší od principů, které převládají ve všeobecně rozšířených systémech filozofické či matematické logiky. Dílo Pavla Tichého u nás propagovali a rozvíjeli především Pavel Materna, Jaroslav Peregrin, Marie Duží, Aleš Horák, Jiří Raclavský, na Slovensku Pavel Cmorej, František Gahér, Marian Zouhar a také Dán Bjørn Jespersen, který obhájil svou doktorskou práci v Brně. Dá se tedy říci, že TIL je příspěvek česko-slovenské logické školy ke světové logice.

Autor: Tomáš Holek | středa 5.10.2016 17:55 | karma článku: 19.54 | přečteno: 497x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (3) - přírodní červená

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

28.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 13.23 | Přečteno: 132 | Diskuse

Zdenek Slanina

Problém co začal už Arrhenius: Kysličník uhličitý a doba ledová - a teď i sopečné aktivity

Už S. Arrhenius řešil vztah obsahu CO2 v atmosféře i k době ledové. Tehdy hlavně ukázal, že jeho navyšování v atmosféře povede k nárůstu její teploty. Nyní výzkumy z univerzity v Sydney ukazují na roli sopek v nástupu ochlazování.

26.3.2024 v 5:22 | Karma článku: 25.00 | Přečteno: 520 |

Martin Tuma

Berte Viagru, dokud si na to vzpomenete

Rozsáhlá studie odhalila významné snížení výskytu Alzheimerovi nemoci u pravidelkných uživatelů Viagry

25.3.2024 v 14:17 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 303 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (2) - průmyslová žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními nebo umělými barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? (délka blogu 3 min.)

25.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 14.44 | Přečteno: 189 | Diskuse

Dana Tenzler

Barvy v kuchyni (1) - přírodní žlutá

Blíží se Velikonoce. Napadlo vás někdy, čím se vlastně barví velikonoční vajíčka? Jakými přírodními barvivy se dá jídlo barvit dnes a jak tomu bylo v minulosti? První díl seriálu o barvách.

21.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 18.12 | Přečteno: 294 | Diskuse
Počet článků 46 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2191

Nemám rád lež, faleš, podrazy, podvody. Mám rád lidi, kteří se nebojí dělat a prosazovat správné věci. Mám rád lidi, kteří si stojí za svými názory. Mám rád lidi, kteří vyznávají svobodu názorů, svobodu slova, a kteří druhým lidem tuto svobodu neberou.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...