Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

A jak hloh trpké ovoce nese, tak vychování děcek bez otce.

1. 10. 2016 8:30:30
Český básník Jaroslav Vrchlický ve své epické básní Tři jezdci říká "A jak hloh trpké nese ovoce, tak vychování dítek bez otce!". Co platilo než před sto a více léty, platí i dnes?

Vzpomněl jsem si na ten citát, když jsem četl o rozvodu celebrity Angeliny Jolie s hercem Bradem Pittem, kdy herečka již požaduje svěření dětí do své péče a otce dětí obviňuje ze špatné výchovy s cílem vyloučit otce z výchovy svých dětí. Četl jsem vyjádření chůvy z této herecké domácnosti, o tom že zatímco Jolie věnuje spoustu času a energie návštěvám uprchlických táborů a své humanitární práci pro OSN, v domě s šesti dětmi panuje anarchie, děti jsou nekontrolovatelné a nevychované. Brad je jediný kdo se snaží děti krotit a vychovávat. Samozřejmě, vždyť je to otec. Pokud Angelině, za pomocí špičkových právníků, které si najala, vyjde její ďábelský plán na eliminaci otce z výchovy dětí, tak můžeme ty děti jen litovat, že příjdou o výchovu otce a ve výsledku se dočkáme trpkého výsledku.

Když dítě před více než sto lety bylo vychováváno bez otce, znamenalo to, že otec odjel do války nebo zemřel. Dnes je rozvod běžná metoda ukončení manželské krize a díky zlozvyku svěřování dětí do péče výhradní péče matky na našich soudech, děti přicházejí o výchovu otce. Někteří demagogičtí psychologové, jako mediálně známý Jeroným Klimeš, tvrdí, že za ta staletí jsme si zvykli přijmout smrt rodiče a rozvod by tedy měl být něco jako smrt jednoho rodiče, který zmizí z života dítěte. Jenže je obrovský rozdíl mezi tím, když někdo od nás odejde smrtí a tím, když nás zradí tím, že po rozvodu dobrovolně (nebo nedobrovolně) zmizí z našeho života. Dítě dobře ví, že při rozvodu otec neumírá a pokud z jeho života otec zmizí (ať vlastní vinou nebo vinou matky) tak to dítě bere jako zradu, která způsobí trauma v jeho psychice.

Raději si proto připomeňme slova skutečně kvalifikovaných psychologů jako je česká psycholožka Prof PhD Lenka Šulová, CSc: „Mateřská a otcovská role jsou vzájemně vůči dítěti nezastupitelné. Nelze rozhodnout, kdo je pro dítě a jeho zdravý psychický vývoj významnější rodičovskou postavou... Dítě má oba rodiče. Oba rodiče mají k dítěti specifickou roli. Některé matky se domnívají, že otec je jakási jejich náhražka, že je to nedokonale fungující matka. Otec prostě není matka. Otec je otec, matka je matka. Jejich chování vůči dítěti je nezastupitelné, specifické a pro dítě životně potřebné.“ A bohužel v praxi se ukazuje, že názor, že otec je ve výchově dětí jen jakási jejich náhražka, že je to nedokonale fungující matka, jehož hlavním posláním v životě dítěte je platit výživné má celá řada opatrovnických soudkyň, někdy i nekompetentních soudců.

Pokud ve výchově dítěte chybí jeho otec, dítěte v jeho životě něco podstatného a nenahraditelného chybí. Ukazuje se, že partner matky otce dítěti nenahradí, ačkoli si to matky často přejí, a melou nesmysly o nějaké nové "rodině". Matky také zpravidla bývají ty, které dítě rozmazlují, omlouvají jeho chování, zametají mu cestičku. Otec zpravidla je ten přísnější a na dítě náročnější. Je tomu tak, že své dítě miluje, chce pro ně to nejlepší a proto na něj klade určité nároky, chce mu otevřít cestu do světa. Pokud dítě žije s partnerem matky, tak ten buď je na dítě přísný a nevlídný, protože k němu nemá vztah nebo naopak, snaží se získat přízeň jejích dětí různými dárky proto, aby se zavděčil své partnerce, ale bojí se být na dítě přísný, aby se nedočkal nepřízně partnerky. Otec je na dítě přísný a náročný proto, že mu na jeho dítěti záleží a myslí to s ním dobře.

Tím, že otcové jsou na děti přísnější a náročnější, tak pozitivně formují charakter dítěte.

Samozřejmě lidé jsou různí a pokud má někdo tátu vypočítavého prevíta, který kvůli vlastní výhodě zradí kohokoli, který, aby dosáhl svého nemá problém lhát, který vidí hodnotu v tom, že bezohledně něco na úkor druhého získá, pak takový otec těžko do výchovy dítěte, formování jeho charakteru a jeho hodnotového žebříčku přinese něco pozitivního. Avšak kromě výchovy charakteru jsou tu další pozitivní aspekty výchovy otce.

Otcové vymýšlejí nové hry, jsou podnětnější. Dávají dětem více podnětů a více od nich vyžadují. Jejich komunikace s dítětem je komplikovanější, tím aktivizují dítě a nutí ho porozumět, reagovat. Muži ovlivňují vývoj dítěte směrem k okolnímu prostředí, podporují všechno, co dítě připravuje na konfrontaci s nástrahami okolního světa. Otcové jsou obratní v podněcování dítěte ke zvídavosti a vytrvalosti. Více než matky je povzbuzují v poznání nového, dosud nepoznaného. Učí malé děti zůstat i přes zklamání u učení (například otcové posadí dítě opět na kolo, poté co spadlo).

Otec ukazuje dítěti jiné věci a jiný svět než matka. Nedávno jsem na svém blogu připomněl slova jednoho syna, jež byl matkou po rozvodu rozmazlován, nevychováván a veden k neúctě ke svému otci. Matka omlouvala jeho excesy a zametala mu cestičku a otce se z jeho života snažila zcela eliminovat. Jeho vztah s otcem nakonec skončil tragédií. Přesto si po letech od smrti otce uvědomil, že je řada věcí, které mu do života dal právě jeho táta: "Naučil mě jezdit na běžkách, na kole, hrát šachy, chytat ryby do ruky, ukázal mi Jeseníky. Nikdy si přede mnou nestěžoval a neřešil se mnou své osobní problémy."

Znám jednu již dospělou osobu, která někdy hovoří o tom, jak ji negativně ovlivnilo násilnické chování otce alkoholika vůči její matce v jejím dětství. Prý si přála, aby matka od otce odešla, což se nestalo. Zároveň tatáž osoba někdy vzpomíná a hezky mluví o tom, jak ji táta bral na hory, jak spolu chodili sbírat houby, jak spolu chodili na ryby. Pokud by její matka od jejího otce odešla, byla by sice ušetřena řady nepříjemných scén, které jistě negativně ovlivnily její život do dospělosti, ale také by přišla o to, co ji dal otec. Ona dobře ví, že táta ji měl rád svou otcovskou láskou, přestože některé věci ve svém životě nezvládal, přestože byl někdy přísný a uměl dát najevo svůj nesouhlasil s tím, co někdy udělala a ona po letech uznává, že měl pravdu.

Myslím, že obecně stejně jako kdysi platí, že jak hloh trpké ovoce nese, tak vychování děcek bez otce.

Autor: Tomáš Holek | sobota 1.10.2016 8:30 | karma článku: 33.35 | přečteno: 2093x

Další články blogera

Tomáš Holek

Primární problém není neplacení výživného.

V poslední době jsem zaregistroval množství článků v médiích, pořadů v televizi, kde je veden mediální tlak, snažící se veřejnosti vsugerovat, že hlavní porozvodový problém, kterým trpí děti, je neplacení výživného na děti otcem.

20.12.2016 v 14:56 | Karma článku: 22.69 | Přečteno: 864 | Diskuse

Tomáš Holek

10.prosinec: Den lidských práv a porušování lidských práv otců v České republice

Den lidských práv se slaví každoročně na celém světě dne 10. prosince, na počest přijetí Všeobecné deklarace lidských práv Valným shromážděním OSN v roce 1948. V tento den se po celém světě konají akce na podporu lidských práv.

13.12.2016 v 17:30 | Karma článku: 24.87 | Přečteno: 576 | Diskuse

Tomáš Holek

O Festivalu rozvodových filmů '2016

Ve dnech 21.11.2016 - 22.11.2016 se v Praze v kině Mat konal Festival rozvodových filmů, filmů zabývajících se patologickými rozvodovými jevy. Nikdo, komu je tato problematika blízká, ať už profesně nebo osobně, by neměl chybět.

1.12.2016 v 17:30 | Karma článku: 13.97 | Přečteno: 276 | Diskuse

Tomáš Holek

Kdo je ten mravokárce, který píská a odchází z vyhlášení výsledků ankety ?

Ortel zpěvák a Ortel hudební skupina se umístili na druhém místě ankety popularity nazývané Český slavík. V programu slavnostního večera nebylo zařazeno vystoupení skupiny Ortel. Zato v médiích dostal velký prostor její odpůrce.

29.11.2016 v 19:45 | Karma článku: 43.26 | Přečteno: 3425 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Pražák

Stručný vzkaz všem nevolícím voličům

Je známým faktem, že nízká volební účast nahrává extrémistickým subjektům. Proč? Protože otrávený umírněný volič se na to prostě vykašle, kdežto naštvaný příznivec extrémistů jde a na just jim to tam hodí.

20.10.2017 v 18:39 | Karma článku: 8.85 | Přečteno: 199 | Diskuse

Jaroslav Čejka

Zvítězí pravda a láska, anebo lež a nenávist?

Kdyby bookmakeři přijímali sázky na odpověď na otázku v titulku, vsadil bych směle na vítězství lži a nenávisti. Proč? Protože lídři všech favorizovaných stran nám předváděli především lži, nenávist a osočování svých protivníků.

20.10.2017 v 16:13 | Karma článku: 16.41 | Přečteno: 580 |

Alena Kulhavá

Moji deváťáci zůstali jak opaření stát, když vešli do krypty, kde zahynul Gabčík a Kubiš

Jindy velmi rozverní, na holky, fotbal (ale už i společenské dění a svět) orientovaní habáni zůstali stát, mě i některým z nich zamrazilo a ukápla slza. Proč?

20.10.2017 v 14:55 | Karma článku: 26.34 | Přečteno: 782 |

Jakub Kouřil

Žebra a maso České republiky

V průběhu plánovaného drancování a vysávání České republiky, už není z čeho brát. Žijeme v prázdné skořápce, v transitní zemí, přes které se přehnalo hejno kobylek. Za sebou zanechaly mezinárodní úmluvy, obchodní smlouvy, zákony..

20.10.2017 v 14:03 | Karma článku: 13.60 | Přečteno: 441 | Diskuse

Tomáš Gayer

Předvolební pohledy 13. - Den, kdy konečně zvítězila pravda a láska....

Podlední díl z cyklu Předvolební pohledy: Tentokrát, jak bude vypadat den, kdy konečně zvítězí pravda a láska nad lží a nenávistí....

20.10.2017 v 11:46 | Karma článku: 17.30 | Přečteno: 396 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1955

Jsem táta dvou nezletilých dcer, kterého trápí, že naše špatně fungující opatrovnická justice umožňuje zločinné chování žen po rozvodu a že nekontrolovatelnost tzv nezávislých soudů, nezávislých na platném právu, umožňuje zločinné chování soudkyň a soudců. Trápí mne, že náš tzv. ministr pro lidská práva se vůbec nezabývá porušováním práv otců v naší zemi. Nemám rád lež, faleš, podrazy, podvody. A co mám rád: Mám rád lidi, kteří se nebojí dělat a prosazovat správné věci. Mám rád lidi, kteří si stojí za svými názory. Mám rád lidi, kteří vyznávají svobodu názorů, svobodu slova, a kteří druhým lidem tuto svobodu neberou.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.