Jak hluboko je možno ohnout záda ?

Britský ministr zahraničí Boris Johnson byl na oficiální návštěvě Turecka, které včetně jeho prezidenta, diktátora Erdogana v minulosti razantně kritizoval. Nyní v Turecku zdůraznil, že je hrdým vlastníkem turecké pračky.

Boris Johnson, bývalý starosta Londýna, v květnu letošního roku zaujal básní o tureckém diktátorovi Erdoganovi v pěti verších, kde prezidenta zkombinoval s divokým ovsem a kozou. Nebudu hodnotit jaký je Johnson básník, ale bylo z toho jasně patrno, jaký má postoj k tureckému diktátorovi Erdoganovi a jeho režimu.

O dva měsíce později jej  nová šéfka britské vlády Theresa Mayová jmenovala ministrem zahraničí.

Turecko vyjádřilo z tohoto kroku znepokojení. Jistý vysoce postavený turecký činitel avšak tehdy uvedl, že Turecko je ochotno učinit tlustou čáru za Johnsonovými urážlivými výroky, pokud se už nebudou opakovat.

A tak pan Johnson v zájmu dobrých vztahů s Erdoganovým Tureckem a v zájmu udržení si křesla ministra zahraničí při své návštěvě Turecka na tiskové konferenci v Ankaře prohlásil :

"Jsme ve Spojeném království rádi, že jsme jedním z největších příjemců tureckého zboží. Jsem hrdým majitelem digitální, velmi dobře fungující turecké pračky". Vedle něj seděl usmívající se turecký ministr pro EU Ömer Çelik. Johnson také údajně žertem shazoval jsem britské spoluobčany, když v Turecku vyjádřil naději, že se britští turisté se na tureckých plážích u Středozemního moře letos chovali slušně. Žádná kritika Erdoganova režimu.

Pochybuji, že Johnson za těch pár měsíců změnil názor na diktátora Erdogana a jeho poskoky. Pravda, z dostupných informací nevyplývá, že by Johnson v Turecku chválil současný turecký režim. V zájmu ekonomické spolupráce jen chválil turecké zboží a jen žertem omluvil obecně známé chování britských turistů. Jenže, neměly by evropské země současnému Turecku vyhlásit ekonomické sankce než se před ním v zájmu ekonomické spolupráce ponižovat ? Sankce vůči putinovskému Rusku přinesly ztráty nejen samotnému Rusku, ale i evropské ekonomice. Prý se ale přece jedná o ochranu lidských práv, tak ekonomické ztráty za to stojí. Erdoganům režim se rozhodně nejeví lepším než režim Putinův. V politice se však vždy jedná o jiné zájmy než o ochranu lidských práv, kterou se určité kroky zaštiťují.

Ale neměl by se člověk se svědomím raději vzdát ministerského postu než se ponižovat před lidmi, kterými pohrdá, byť je to v politickém zájmu jeho země ? Muž s rovnou páteří by měl. Ale kolik lidí v politice má rovnou páteř ? Když se jednou páteř pořádně ohne, už nikdy se zcela nenarovná .....

 

Autor: Tomáš Holek | čtvrtek 29.9.2016 19:30 | karma článku: 21,59 | přečteno: 692x